^Wróć do Góry

Facebook Like Button

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5

hair saloonFacet budzi się po kilkutygodniowym piciu, cały siny i zarośnięty. Idzie do łazienki, staje przed lustrem i zaczyna się sobie przyglądać, intensywnie przy tym myśląc. Nagle słyszy z kuchni: - Mietek, zjesz śniadanie? Facet wali się w łeb i mówi: - A... Mietek.

+48 509-435-688
admin@abckomputera.com.pl

abckomputera.com.pl

o komputerach i nie tylko . . .

Współuzaleznienie-Małgorzata Wrońska


anna DLACZEGO ON, ONA MI TO ROBI.
Pije bije a ja z nim jestem
- chyba ze mną coś nie tak.........
Pancerz współuzależnienia.
On pije, a mnie pęka głowa - skarży się żona alkoholika:
to najkrótsza definicja koalkoholizmu, szerzej - współuzależnienia.
Prawdziwy dramat.

To ważne co teraz napiszę:

Obecnie coraz częściej słowem współuzależnienie określa się problemy psychiczne osób - członków rodzin, w których występowały zjawiska utrudniające normalne funkcjonowanie rodziny.
I tutaj można by wymieniać pracoholizm, hazard, przenoszenie skryptu rodziny, odejście jednego z rodziców z domu.

Ponieważ już Korczak o tym wspominał to pełna rodzina, nadaje dzieciom właściwy kształt, formę, sens życia, kształtuje osobowość i charakter .
To rodzice pokazują co w życiu jest ważne, pokazują również jak smakuje sukces i porażka.
Uczą akceptacji.
A to wszystko i jeszcze więcej: czego nie wymieniłam ma ogromne znaczenie na NASZĄ PRZYSZŁOŚĆ NA NASZE ZWIĄZKI I RELACJE Z OTACZAJĄCYMI NAS LUDŹMI, na nasze zwycięstwa i te małe i te duże.........................
To rodzice uczą nas jak być zwyciężonym i nie ulec, jak KOCHAĆ i jak być KOCHANYM, jak mieć szacunek do samego siebie i do małej muszki czy pająka.
Hm.............pozwólmy wszystkiemu i wszystkim żyć.
Wtedy to właśnie zdrowa osobowość pozwala na oddech innym.
POZWÓL SOBIE I ŚWIATU ODDYCHAĆ PEŁNĄ PIERSIĄ........

Współuzależnienie jest sposobem na przetrwanie w sytuacji, w której rodzina nie daje szansy na zaspokojenie potrzeby miłości, szacunku do siebie, zaufania do bliskich, czy bezpieczeństwa - we właściwy i zdrowy sposób, niezależnie, czy będzie to spowodowane alkoholizmem, ciężką chorobą członka rodziny, przemocą fizyczną lub emocjonalną.

Pamiętajmy!!!!!! Rodzic nieobecny lub pijany bądź naćpany: to brak bezpieczeństwa dla dziecka
(często skrzywdzonego małego dziecka, które nosimy w sobie przez całe życie domagając się tej miłości od innych i tak się zdarza, że nie odnajdujemy jej dotąd zanim sami jej nie odnajdziemy w SOBIE).

Dziecko z rodziny tego typu uczy się przetrwania w świecie chaosu, lęku i krzywdy.
Uczy się natrętnego i nadmiernego kontrolowania innych, odcinania od własnych uczuć, które są zbyt straszne, żeby z nimi żyć, brania na barki ciężarów wielokrotnie przekraczających wytrzymałość, wchodzenia w takie relacje z innymi, w których za promyk ciepła płaci się krzywdą i poniżeniem.

Wzorzec współuzależnienia rozwijający się się u dzieci jest czymś, co chroni je przed zbyt trudną do udźwignięcia rodzinną prawdą.
Jest więc mechanizmem ochronnym pozwalającym dziecku przeżyć i rozwijać się na tyle normalnie, na ile jest to możliwe w gnieździe, które nie chroni swoich piskląt.
Wzorzec współuzależnienia jest jak pancerz - dawał poczucie bezpieczeństwa w domu, do którego wracał pijany tata, albo tata który wyszedł z rodzinnego domu do innego domu.....................
Dwadzieścia lat później ta sytuacja staje się przekleństwem w konfrontacji z własnymi dziećmi.
Istnieje kilka stałych cech współuzależnienia:
Jedną z nich jest trudność w trafnym odczuwaniu własnej wartości.
Zwykle przeżywamy wiele uczuć na swój temat, ale nawet jeśli nie jesteśmy z czegoś zadowoleni, nie narusza to naszego poczucia własnej wartości. Osoby o których tutaj piszę oceniając siebie mają tendencję do popadania w skrajności.
Jedną z nich jest całkowite zanegowanie swojej osoby, poczucia bycia kimś nic nie wartym, gorszym od innych.
Drugim zaś biegunem jest megalomańskie poczucie wyższości, odrzucanie otoczenia z pozycji kogoś lepszego.
Poczucie wartości takich osób zależy od osiągnięć w danym momencie życia, chwili bądź też od zadowolenia osób, z którymi pozostaje się w relacji.
Hm.............. jeśli mam dobrą pracę, czy zdałam egzamin, bądź ktoś powiedział mi komplement oznacza to, że jestem coś warta. Jeśli odszedł ode mnie mąż, ekspedientka źle się na mnie spojrzała........staje się nikim.
....ludzie Ci przezywają niesamowity koszmar
Myślę, iż Państwo rozumiecie do tej pory wszystko to, co piszę jeśli nie to chętnie się spotkam w moim gabinecie terapeutycznym. www.dodajpozytyw.pl
-Innym symptomem tejże choroby, a właściwie smutku duszy i serca są TRUDNOŚCI W WYTYCZANIU SWOICH GRANIC bądź ich co chwilę zmienianiu bezpodstawnie, mówieniu innym tak lub nie w zgodzie ze sobą, dbaniu o własną przestrzeń niezbędną do odpoczynku, pracy, czy realizacji swoich planów i marzeń.
Dobrze działające granice, o których piszę wyżej są elastyczne, wtedy gdy pragniemy bliskości, otwierają się dla innych, gdy potrzeba nam ochrona przed światem - zamykają.
Właśnie to współuzależnienie wiąże się z pewnym upośledzeniem tego systemu.
Granice stają się zbyt sztywne, nie dopuszczają do żadnego rodzaju bliskości z innymi bądź są powierzchowne.
Drugą skrajnością są granice nie dające żadnej osłony, człowiek traci możliwość obrony przed nadużyciami ze strony innych, nie rozpoznaje niebezpieczeństw i nie umie się w porę wycofać z niszczących go relacji.
Proszę sobie wyobrazić świecę i ćmy lecące do niej. Często się to kończy spaleniem drobnych skrzydeł........
Kolejnym symptomem tejże choroby zwanej współuzależnieniem jest trudność w doświadczaniu i wyrażaniu siebie - własna nieśmiałość zabija - zabija własne opinie, marzenia, pragnienia i uczucia.
W tych niepełnych rodzinach nazwijmy je dalej pewnego rodzaju dysfunkcyjnymi zwykle brakuje miejsca na dzieci, ich spontaniczność, nieobliczalność, angażujące uwagę zabawy przeszkadzają dorosłym.
Dziecko właśnie wtedy uczy się, że wszystko to, co stanowi jego świat, nie ma wartości ani nie jest godne niczyjej miłości. Otóż to przekonanie przenosi się w dorosłość i jego skutkiem jest lekceważenie swoich potrzeb, nieumiejętność usłyszenia wewnętrznego głosu uczuć.
STĄD BIERZE się postawa ciągłego zasługiwania na coś, na kogoś itp........
Oprócz tego odcięcie od kontaktu ze sobą owocuje nadmiernym przywiązaniem do relacji z innymi - dziećmi, partnerami.
Zaczynamy żyć rzeczywistością innych ludzi, co wiąże się ZAWSZE Z CIERPIENIEM.
Rezultatem niemożności uświadomienia sobie i wyrażenia własnych uczuć jest też skłonność do przeżywania ich w sposób ekstremalny.

ŚWIAT wydaje się być biało-czarny: miłość albo nienawiść, bierność lub agresja, MILCZENIE ALBO KRZYK.
Brakuje miejsca na zwyczajność, środek, umiar.
To wtedy zaczynają nad nami panować emocje a nie MY NAD EMOCJAMI (człowiek potrafi zapanować nad kierownicą, nad sterem, nad....., a nie potrafi zapanować nad własnymi emocjami).
A jednym ze źródeł tego wzorca jest wyniesienie ekstremalnych i nieobliczalnych reakcji (no niestety) RODZICÓW.

A więc podsumowując choroba zwana współuzależnieniem rodzi cierpienie, depresję, chęć ucieczki od życia w środki odurzające, nałogi, KURCZOWE TRZYMANIE SIĘ NISZCZĄCYCH NAS RELACJI.
Nadzieją na lepsze życie jest zmiana sztywnego systemu przekonań, czego nie da się osiągnąć samemu, nawet przy pomocy czytania najmądrzejszych książek psychologicznych.
BO TO JEST TRUDNE!!!! LECZ CAŁKIEM MOŻLIWE , jeśli sięgniemy po pomoc innych ludzi.

Więc dlatego zapraszam do swojego gabinetu, gdzie możecie Państwo znaleźć ukojenie i nadzieję, wiarę i miłość do siebie , do ludzi i całego otaczającego świata.
Sama przeszłam ciężką drogę i zmagałam się z niedoskonałościami losu, czasem lepiej, czasem gorzej mi szło.
Jednak żyję czerpię dużo radości i szczęścia z mojej wiedzy i nauki i chętnie tym zasobem dziele się z innymi, i pomagam innym zobaczyć słońce na całkowicie zachmurzonym niebie.

Już wkrótce ukaże się moja biografia czekam jednak na zgodę do publikacji od mojej córki, która ze mną przeszła kawał drogi.....A dzisiaj z łezką wzruszenia MOGĘ NAPISAĆ JEST WSPANIAŁYM CZŁOWIEKIEM, CÓRKĄ, MAMĄ, ŻONĄ.
Tak trzymaj córeczko KOCHAM CIEBIE.

Psycholog, terapeuta Małgorzata Wrońska ( __www.dodajpozytyw.pl )


www.vrota.pl
Agencja Ślubna "Pink Ring" - GDAŃSK
www.twojewiadomosci.com.pl

abckomputera.com.pl - 2010 copyright